Uložený tuk tělo v zimě nezahřeje

Obecně platí, že v zimě máme chuť na tučnější stravu. Na vině je hormon melatonin. Jeho produkce je závislá na tmě, tedy v zimě jej naše epifýza produkuje více. A protože je melatonin spojen s nutkáním ke spánku, cítíme se ospalejší. A často také bohužel hladovější. Tuto skutečnost máme geneticky zakódovanou, tělo si jednoduše tvoří v období zimy bohaté tukové zásoby. Jak s tím bojovat a jak na hezký zadek?

Obecně platí, že v zimě máme chuť na tučnější stravu.

Obecně platí, že v zimě máme chuť na tučnější stravu a zdravé hubnutí nás míjí

„Využijme každého sluníčka a jezme větší množství zeleniny a mořských ryb, jako jsou například losos, tuňák a makrela. Naopak omezme sladké, kávu a také alkohol. Před cvičením jezme pro získání energie uhlovodany, které obsahuje třeba rýže, brambory, nudle či müsli. Po cvičení  zase potraviny bohaté na bílkoviny, jako například ryby, drůbež či tofu. Pomůžeme tak svému tělu v utváření svalstva,“ radí Jitka Dlouhá, trenérka ze společnosti Wellness Profi.

Brambůrky u televize nahraďme krájenou paprikou, salátovou okurkou nebo kedlubnou. Pocit, že něco mlsáme, budeme mít také a tukovým buňkám nedodáme tolik toužebnou potravu.

Možnosti pohybu jsou dnes obrovské aneb jak rychle zhubnout do plavek

Při výběru cvičení v zimních měsících je dobré vybírat především takový pohyb, díky němuž udržíte na uzdě tzv. depotní tuk. Právě ten totiž slouží jako zásobárna energie pro horší časy a ukládá se především na zadečku, bocích, bříšku a stehnech. K jeho likvidaci je nejprve třeba problémové partie dobře prokrvit. To lze nejúčinněji na trenažéru chůze s řízeným podtlakem (vacushape) viz naše tipy na dobré výsledky.

Díky střídání nízkého a běžného atmosférického tlaku protéká tukovou tkání více krve. To podporuje metabolismus tuků, a také zlepšuje funkčnost lymfatického systému. Míza, která proudí naším tělem, dokáže přepravit lépe tuk do krevního oběhu a odtud pak do svalů. Energii si tedy tělo neschovává do tukových polštářků, ale využívá ji,“ vysvětluje Jitka Dlouhá.

Silné prokrvení pokožky i lepší zásobování svalů kyslíkem, vitamíny, minerálními látkami a enzymy, navíc působí pozitivně proti celulitidě. Celkově je pleť hladší, jemnější a přitom pevnější.

„Během cvičení bychom rovněž měli dbát na pitný režim,“ říká Jitka Dlouhá a pokračuje: „Optimální jsou tři litry tekutin. Díky nim totiž zajistíme lepší odvod metabolických zplodin ven z těla.“

Silná vůle, zdravá vyvážená strava a přiměřený pohyb – to je jediná správná prevence nadváhy a obezity, která existuje. Zázraky se nekonají, a to ani jsou-li nabízeny v sebepřitažlivějších televizních reklamách.

 

Rady, jež zaručeně pomohou s hubnutím
Do samoobsluhy nikdy nechoďme hladoví. Nakupujme s rozumem a nikoli pod vlivem chutí. Naučme se nahrazovat kalorické a tučné složky jídelníčku lehčími.
Sledujme tuk a cukry. Naučme se znát obsah tuku v potravinách. Není třeba, abychom se až fanaticky vyhýbali každému gramu, jen je nutné naučit se vyvážit poměr tučných a nízkotučných jídel. Toužíme-li po sladkém, kupme si místo zákusku třeba sušené meruňky nebo švestky. Sušené banány ale nikoli – jsou kalorické a chuť na sladké nezaženou.
Máme opravdu hlad? Pokaždé, máme-li nutkání něco sníst mimo dobu jídla, vypijme sklenici vody. Pak několik minut počkejme, jestli hlad nezmizí.
Jezme málo a častěji. Lépe je konzumovat více malých porcí v průběhu dne. Častým jídlem se zklidní apetit, trávicí systém je donucen pracovat a odpadne večerní touha po „bílení ledniček“.
Nedojídat se smí. Jakmile tělo řekne dost, přestaňme jíst. Zbytků na talíři nám vůbec líto být nemusí. Jídlo nás má uspokojit, nikoli tížit jako balvan.
Sport je požitek. Nejlepším spalovačem tuků je pohyb. Látková výměna je po něm rychlejší, a to i když jen sedíme.
Zůstaňme nohama na zemi. Nepokoušejme se o rekordy. Zhubnout 10 kilo za 10 dní? To je asi stejné, jako kdybychom chtěli ujít 10 kilometrů za 10 minut! Při cvičení je nejdůležitější pravidelnost.
Tuk dělá tuk. Zpočátku je dobře schován, ale dříve nebo později se projeví. Tělo ho totiž může ukládat do nekonečna. Chceme-li si tedy udržet váhu, nepotřebujeme ho více než 60 gramů denně. Potřebujete-li zhubnout, snižte příjem na 30 až 40 gramů denně.
Jídelníček má být pestrý. Jíst pouze brambory, ovoce a nízkotučný jogurt? Špatně! Jednostranné diety nepřinášejí uspokojení. Na jejich konci je vždy jo-jo efekt.